کنترلرهای صنعتی زیمنس از محبوبیت بالایی در صنعت بهره‌برداری می‌کنند. این کنترلرها به دلیل کارایی و عملکرد بالایشان، قابلیت کنترل و مانیتورینگ انواع فرآیندها و تجهیزات صنعتی را دارند.

در صورتی که می‌خواهید در خرید کنترلر سی ان سی زیمنس هوشیارانه عمل کنید به نکات گفته شده در این مقاله از سی ان سی کالا درباره‌‌ی خرید کنترلر سی ان سی زیمنس توجه کنید تا خریدی هوشمندانه داشته باشید.

نکات خرید کنترلر سی ان سی زیمنس

خرید کنترلر سی ان سی زیمنس برای هر شرکت صنعتی و فرایندی که قصد دارد با استفاده از دستگاه‌های کامپیوتری، ماشین‌آلات خود را کنترل کند، بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به برخی از نکات مهمی که در خرید کنترلر سی ان سی زیمنس باید در نظر گرفته شوند، اشاره می‌کنیم:

نوع کنترلر: در انتخاب کنترلر، باید نوع کنترلر مناسب برای کاربرد خود را در نظر گرفته و برای هر کاربردی از نوع کنترلر مناسب استفاده کنید.

محدوده ورودی و خروجی: نوع و تعداد ورودی و خروجی های کنترلر نیز بر اساس نیاز شما باید مشخص شود.

قدرت پردازش: از مهمترین نکاتی که باید در نظر گرفته شود، قدرت پردازش کنترلر است. بهتر است قدرت پردازش کنترلر برای برنامه‌های پیچیده بیشتر باشد.

حافظه داخلی: حافظه داخلی کنترلر برای ذخیره برنامه‌های کاربردی بسیار مهم است. باید اطمینان حاصل شود که حافظه داخلی کنترلر کافی است.

امکانات ارتباطی: امکانات ارتباطی کنترلر، مثل پورت های ارتباطی و قابلیت اتصال به شبکه، برای کاربردهایی که به اتصال به سیستم های خارجی نیاز دارند، بسیار حائز اهمیت است.

قیمت: قیمت یکی از مهمترین فاکتورهایی است که در خرید کنترلر سی ان سی زیمنس باید در نظر گرفته شود. در این مورد نباید گرانی را ملاک خوب بودنکنترلر درنظر گرفت.

انواع کنترلر های سی ان سی زیمنس

کنترلر سی ان سی سری SIMATIC S7-1500: این کنترلر سی ان سی قابلیت هایی از جمله بالاترین سطح امنیتی، قابلیت ارتباط با شبکه های مختلف، عملکرد بالا و پردازش سریع داده ها را دارد. این کنترلر سی ان سی برای برنامه ریزی پیشرفته و کاربردهای پیچیده و صنعتی استفاده می شود.

کنترلر سی ان سی سری SIMATIC S7-1200: در هنگام خرید کنترلر سی ان سی زیمنس به این کنترلر سی ان سی که یکی از پرفروش ترین محصولات شرکت زیمنس است باید توجه ویژه‌ای کنید.

حتی با توجه به این که اندازه آن نسبتاً کوچک است، اما دارای عملکرد و قابلیت های مهمی مانند سرعت بالا، اتصال به شبکه، قابلیت پشتیبانی از ورودی های مختلف و قابلیت برنامه ریزی ساده است. به همین دلیل، این کنترلر سی ان سی برای کاربردهای کوچک و متوسط به کار می‌رود.

کنترلر سی ان سی سری SIMATIC S7-300: این کنترلر یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین کنترلر های سی ان سی زیمنس است. از این کنترلر برای کاربردهای متوسط و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. با ویژگی هایی مانند سرعت بالا، پایداری بالا، امکان افزایش ماژول ها و ورودی/خروجی‌ها، اتصال به شبکه های مختلف و قابلیت ارتباط با دستگاه های افزودنی، این کنترلر سی ان سی برای کاربردهایی مانند خطوط تولید متوسط تا بزرگ، خطوط انتقال مواد و دستگاه های برش و تراش مناسب است.

کنترلر سی ان سی سری SIMATIC S7-400: این کنترلر سی ان سی از قدرتمندترین و پیشرفته ترین کنترلر های سی ان سی زیمنس است. این کنترلر سی ان سی برای کاربردهای بزرگ و بسیار پیچیده طراحی شده است و با ویژگی هایی مانند پایداری بالا، سرعت بالا، پشتیبانی از تعداد زیادی ورودی و خروجی، قابلیت ارتباط با شبکه های مختلف، امکان افزایش ماژول ها و قابلیت ارتباط با دستگاه های افزودنی، برای کاربردهایی مانند خطوط تولید بزرگ، ماشین آلات پردازشی و راه های آهن مناسب است.

کنترلر سی ان سی سری SIMATIC S7-200: این کنترلر سی ان سی اندازه کوچکتری نسبت به سایر کنترلر های سی ان سی زیمنس دارد، اما با این حال دارای ویژگی های مهمی مانند سادگی برنامه ریزی، قابلیت ارتباط با شبکه و پشتیبانی از ورودی های دیجیتال و آنالوگ است.

این کنترلر سی ان سی برای کاربردهای کوچک و ساده، مانند ماشین آلات بسته بندی، سیستم های تهویه مطبوع و سیستم های اتوماسیون ساختمانی استفاده می‌شود.

کنترلر سی ان سی سری SIMATIC S7-ET 200: این کنترلر سی ان سی از سری کنترلر های ماژولار زیمنس است که برای کنترل ورودی ها و خروجی های دیجیتال و آنالوگ و همچنین سیستم های حفاظتی و انتقال داده هایی که در محیط های خشن استفاده می‌شوند، طراحی شده است.

همچنین، شما می‌توانید از سری کنترلر های دیگری مانند کنترلر سی ان سی سری SIMATIC S7-800 و کنترلر سی ان سی سری SIMATIC S7-1200F برای خرید کنترلر سی ان سی زیمنس استفاده کنید که در کاربردهای خاص استفاده می‌شوند.

عملکرد کنترلر های زیمنس نسبت به کنترلر های سایر شرکت ها

کنترلرهای سی ان سی زیمنس به دلیل سال ها تجربه در صنعت اتوماسیون و کنترل فرایندها، از نظر عملکرد و کیفیت بسیار برترند. زیمنس به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده تجهیزات صنعتی در دنیا، تلاش می‌کند تا بهترین تکنولوژی ها و قطعات را برای تولید کنترلرهای سی ان سی خود استفاده کند.

کنترلرهای سی ان سی زیمنس با ویژگی هایی مانند سرعت، قابلیت ارتباط با دستگاه های افزودنی، پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی مختلف، قابلیت پشتیبانی از تعداد بالای ورودی و خروجی، امنیت بالا و پایداری بسیار بالا مشهور هستند.

همچنین این کنترلرها دارای ماژول های افزودنی متعددی هستند که برای گسترش قابلیت های کنترلر و استفاده در برنامه های پیچیده، بسیار مناسب هستند.

با این حال، باید توجه داشت که عملکرد کنترلرهای سی ان سی نه تنها به برند سازنده بلکه به نیازمندی های ویژه هر صنعتی و حتی هر کاربرد خاصی بستگی دارد. برای اینکه عملکرد بهترین مقایسه‌ای صورت گیرد باید نیازمندی ها و الزامات کنترل و سیستم مورد نظر مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

 نتیجه گیری

با توجه به تجربه و سابقه زیمنس در صنعت اتوماسیون، می‌توان نتیجه گرفت که کنترلرهای سی ان سی زیمنس عملکرد بسیار برتری نسبت به کنترلرهای شرکت های دیگر دارند.

با این حال، این نتیجه برای همه صنایع و کاربردها صدق نمی‌کند و برای خرید کنترلر سی ان سی زیمنس، باید نیازمندی های خاص هر صنعت و کاربرد آن را بررسی کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *