سروو موتور صنعتی یکی از انواع موتورهای الکتریکی است. اما نسبت به سروو موتورهای معمولی دارای دقت بیشتر و حساسیت بالاتری است. از سروو موتور سی ان سی در سیستم‌هایی صنعتی دقیق استفاده می‌شود که حرکت طولی و عرضی نیاز به بازخورد و کنترل دقیق داشته باشد و اپراتور بخواهد در هر لحظه از جابه‌جایی‌ها و تغییرات زاویه بازوهای حرکتی مطلع باشد.

اپراتور سروو موتور صنعتی با کنترل، ابزار و فضای کار به طور مستقیم مواجهه دارند، اما به ندرت با موتورهای محرک ماشین‌آلات سروکار پیدا می‌کنند. با این حال، سروو موتور سی ان قطعاً یکی از مهم‌ترین تجهیزات لازم برای تولید قطعات باکیفیت است.

اگر سروو موتور قادر به تغذیۀ مناسب و دقیق قطعه نباشد، کد عالی و ابزار با کارایی بالا هیچ کدام موثر واقع نخواهند شد. عملکرد سروو موتور سی ان سی بر همه عوامل از جمله پرداخت سطح و عمر ابزار گرفته تا ضایعات و راندمان فرایند تأثیرگذار است.

مجموعه سی ان سی کالا به عنوان یک مرجع معتبر با بیش از دو دهه سابقه فروش تجهیزات صنعتی انواع مختلف سروو موتور سی ان سی را عرضه می‌کند.

انواع سروو موتورهای سی ان سی در وب سایت مجموعه موجود هستند و می‌توانید با مراجعه به آن قیمت‌ها و مشخصات فنی موتورها را بررسی نمایید و برای خرید سروو موتور سی ان سی مد نظر خود اقدام کنید. در این مطلب با سروو موتورهای صنعتی آشنا خواهیم شد.

آشنایی با سروو موتور صنعتی

در سروو موتورها که به آن‌ها موتورهای محوری نیز گفته می‌شود، بین خود موتور و واحد کنترل، سیگنال دوطرفه وجود دارد. درواقع سروو موتور سی ان سی هنگام کار کردن، سیگنال موقعیت‌یابی را به واحد کنترل ارسال می‌کند و نیازی به کالیبره در موقعیت اولیه نیست.

انکودرهای چرخشی یا به اصطلاح زاویه‌ای، دستگاه‌های بازخورد دهنده ساده‌ای هستند که برای تسهیل این جابه‌جایی استفاده می‌شوند.

در  سروو موتورهای سی ان سی، این قابلیت وجود دارد که بتوان هر دو موتور و دستگاه بازخورد دهنده را متناسب با کاربرد یا بودجه موردنظر انتخاب کرد. برای ماشین‌آلات با دقت بالا مانند دستگاه سی ان سی، موتورهایی با انکودرهای دقت بالا که از قبل در آن‌ها تعبیه شده نیز در دسترس است.

ریشه نام این نوع موتور الکتریکی از کلمه سرووس در زبان یونانی آمده است و به در خدمت بودن این موتورها اشاره دارد. از این جهت که سروو موتور سی ان سی دستورات مختلف را با بیشترین دقت اجرا می‌کند.

همان‌طور که گفته شد این موتورها امکان حرکت خطی و همچنین دورانی را دارد و اینرسی پایینی دارند در نتیجه امکان تغییر سرعت در آن‌ها وجود دارد. این سیستم الکترومکانیکی به وسیله کنترل بازخورد و بر پایه مقدار جریان و ولتاژ ورودی، موقعیت دستگاه، قدرت، سرعت و گشتاور آن را نیز مشخص می‌کند و تغییر می‌دهد.

اساس عملکرد یک سروو موتور سی ان سی به سیگنال‌های دریافتی که از طریق سیم کنترلی تعبیه شده درآن بستگی دارد. این سیستم کنترلی که درایور سروو موتور نیز به آن گفته می‌شود، دستورات را به سروو موتور اعمال می‌کند.

هر سروو موتور سی ان سی، دارای یک شفت خروجی است. این شفت می‌تواند به واسطه دریافت سیگنال‌هایی، با یک حرکت زاویه‌ای، در موقعیت زاویه‌ای مدنظر که توسط سیگنال ورودی مشخص شده قرار بگیرد. درواقع سروو موتور سی ان سی فقط وقتی که سیگنال ورودی به آن فعال باشد می‌تواند در موقعیت زاویه‌ای منحصر به آن قرار بگیرد و در صورت تغییر سیگنال ورودی، موقعیت زاویه‌ای آن نیز تغییر می­کند.

خرید سروو موتور

برای خرید سروو موتور سی ان سی و انتخاب درست و مناسب شما نیاز بایستی که نکاتی را مد نظر خود قرار دهید تا بتوانید نیازهای خود را برطرف کنید. نکاتی که برای خرید سروو موتور باید مدنظر قرار گیرد عبارت است از:

  • تعداد و نوع پورت‌های ورودی و خروجی سروو موتور
  • نوع انکودر سروو موتور
  • منبع تغذیه سروو موتور
  • مدهای کنترلی که اپراتور نیاز دارد
  • فرکانس پاسخ‌‌دهی سیستم کنترل
  • نرم افزار برنامه نویسی سروو موتور
  • شبکه‌های ارتباطی سروو موتور
  • فرکانس سیگنال ورودی
  • میزان قدرت CPU
  • نوع و میزان برق ورودی به سروو درایو

به بعضی از نکاتی که در مورد سروو موتورها باید مدنظر قرار داد در ادامه اشاره می‌شود. سروو موتور سی ان سی سیستم هشدار و پیشگیری ندارند و باید از سیستم‌های مدار کنترل ایمنی استفاده کرد. همچنین استفاده بیش از حد توان آن‌ها باعث خرابی‌شان می‌شود.

باید دقت کرد که اگر نیاز به سرعت‌های بالا دارید باید سروو موتوری انتخاب کنید که از گیربکس خورشیدی استفاده کند.

انواع سروو موتورها

سروو موتورهای سی ان سی را به شکل‌های بسیار متفاوتی می‌توان دسته بندی کرد ولی دو گروه موتورهای AC و DC اصلی‌ترین دسته بندی‌ای است که باید با آن آشنا شوید. برای خرید سروو موتور حتماً این دو نوع سروو موتور را خوب بشناسید.

سروو موتور AC:

سروو موتورهای AC  همان‌طور که از  اسمشان مشخص است با جریان برق متناوب یا همان برق AC کار می‌کنند. امروزه در توان‌های پایین بیشتر از سروو موتورهای AC استفاده می‌شود. این موتورها بادوام‌تر هستند و اینرسی آن‌ها نیز کم‌تر است. اما باید توجه داشته باشید که سروو موتورهای AC غیر خطی هستند و به همین جهت میزان گشتاور و سرعت در حد سروو موتورهای نوع DC نیست.

همچنین قابل ذکر است که گشتاور یک سروو موتور AC از گشتاور یک سروو موتور DC با توان مشابه مقدار کمتری است. اغلب موتورهای الکتریکی AC  که در سیستم‌های کنترل استفاده می‌شوند حاوی دو سیم پیچی هستند که در دور محیط استاتور در شیارها توزیع شده‌اند.

سیم‌پیچ اول، که به آن سیم پیچ مرجع یا سیم پیچ فاز ثابت نیز گفته می‌شود به منبع ولتاژ ثابت متصل می‌باشد. سیم‌پیچ دوم، که به سیم‌پیچ کنترل فاز معروف است به منبع ولتاژ متغیر Va وصل می‌شود.

قیمت سروو موتور صنعتی

قیمت سروو موتور سی ان سی متأثر از پارامترها و فاکتورهای متعددی است که هنگام خرید باید به آن‌ها توجه داشته باشید. میزان توان سروو موتور و جریان ورودی آن از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت سروو موتور است.

برای خرید سروو موتورهای مختلف و همچنین اطلاع از قیمت سروو موتورها و مشخصات و ویژگی‌های فنی آن‌ها به سایت مجموعه سی ان سی کالا مراجعه کنید.

آخرین مدل‌های سروو موتور سی ان سی و همه قطعات مرتبط با آن در سایت مجموعه یافت می‌شود. همچنین در صورت ابهام و داشتن هرگونه سؤال می‌توانید با پشتیبانی این مجموعه ارتباط برقرار کنید تا متخصصین تیم فنی سی ان سی کالا شما را برای خرید سروو موتور مد نظرتان راهنمایی کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *