سنگ‌زنی یک فرایند براده برداری است، که عمل برداشتن مواد اضافه روی قطعه را با ساییدن انجام می‌دهد. هر یک از دانه‌های ساینده روی سطح، قسمت کوچکی از قطعه کار را تغییر شکل می‌دهند. به طور معمول سنگ زنی مرحله پایانی کار روی قطعه است که پس از آن کیفیت سطح کار بالا رفته و در نتیجه نوعی پرداخت سطح است.

به فرایند تیز کردن و درست کردن زاویه‌ های چرخ سنگ زنی و همچنین تمیز کردن سطوح آن از موادی که به سطوح آن چسبیده‌ است، دِرِسینگ  گفته می‌شود. تمام چرخ سنگ‌ ها، به استثنای سنگ‌ های آبکاری شده، احتیاج به درسینگ دارند.

دستگاه ریل سنگ زنی یک وسیله خیلی کارآمد و قابل استفاده در کارگاه خودتان است این وسیله با توجه دو صدم در هر متر، دارای دستگاه آور متال نیز است.

دستگاه سنگ زن دارای یک موتور گرداننده سنگ با سرعت مورد نیاز و یک بستر به سبب نگهداری قطعه کار درون فیکسچر است، سر سنگ می‌ تواند برای قطعه کار پابرجا یا متحرک تنظیم شود. ماشین سنگ زنی در موقع عملیات سایش قطعه حرارت قابل توجهی نیز تولید می‌کند؛ بنابراین احتیاج به خنک‌ کننده دارد که تا دما بیش از تحمل قطعه کار بالا نرود، اما خنک‌ کننده نیز در مواقعی می‌سوزد. در سنگ زنی‌ های با دقت بالا حدود ۲۰۰ نانومتر حرارت کمی تولید می‌شود که لازم به خنک کاری ندارد.

آماده سازي و نکات ایمنی دستگاه پیش از كار

 با دستگاه نكات ايمني حفاظتي پایین را به دقت انجام دهيد.

 • از درگير نبودن سنگ با كارگير و يا قطعه كار آسوده شويد.
 • پیش از وصل كردن كليد اصلي برق دستگاه، كليد سيستم خنك كننده را در حالت خاموش قرار دهيد.
 • پیش از وصل كردن كليد اصلي برق دستگاه، كليد كار گير مغناطيسي را در حالت خاموش قرار دهيد.
 • از مسدود بودن شير هاي هيدروليک مطمئن شويد.
 • سنگ را با دقت بیشتر بررسي كنيد كه داراي ترك و يا شكستگي نباشد.
 • روغن هيدروليک را از نظر میزان و كيفيت كنترل كنيد

 کاربرد دستگاه سنگ زنی

از این تجهیزات می توان سبب رفع افت ریل سی ان سی و انواع ماشین آلات و منوال استفاده نمود. این دستگاه پر کاربرد خش و خط خوردگی در را با دقت پایین ۲ درصد در حد عالی انجام می دهد از دستگاه سنگ زنی برای تزریق مواد شدن رزین هم جهت جبران افت ریل استفاده می شود.

لازم به بیان است که جهت رفع افت ریل انواع فرز و تراش و کاروسل و بورینگ سنگ تخت و محور و همچنین فرز دروازه ای و انواع صفحه تراش و غیره استفاده می گردد.

تعویض تورسیت و نصب و تزریق مواد شدن رزین از دیگر کاربرد های دستگاه سنگ زنی می باشد. لازم به ذکر است کشور آلمان دستگاه سنگ زنی به وسیله دستگاه ان سی آر متورال تولید کرده است که کیفیت صافی را در دستگاه چند برابر میکند.

از قابلیت های چشمگیر دیگر دستگاه سنگ زنی می توان به این مورد اشاره نمود که این دستگاه اور متال توانایی سنگ زنی انواع ریل مورب ریل های کونیک و جناغی و تحت زاویه خارجی و داخلی تاتون ۳۵ متر را به شیوه یکپارچه دارد دستگاه سنگ زنی آور متال تقریباً ۴۰۰ کیلوگرم وزن دارد این دستگاه بر روی ریل های لینیر شما و همچنین دستگاهتان نصب خواهد شد.

نکات سنگ‌زنی

در سنگ‌ زنی باید به نکات پایین توجه خاص داشته باشیم. قطعات تحت سنگ زنی بایست طوری طراحی شوند که بتوان آنها را با نظام، میزهای مغناطیسی و یا فیکسچرهای مناسب و وسایل کار گیر محکم نگه داشت در غیر اینصورت قطعه کار‌های باریک مستقیم و یا لوله‌ های ممکن است زمان سنگ‌ زنی تاب بردارند.

چنانچه دقت ابعادی زیاد مورد نیاز باشد، بایستی از سطوح ناپیوسته، مثل سوراخ ها و جاها پرهیز کرد زیرا ممکن است سبب ارتعاش شوند. شعاع فیلت‌ ها و گوشه ها باید تا حد ممکن بزرگ باشد یا جای بازی در آنها بیشتر با ماشین کاری ایجاد شود.

در سنگ زنی بدون مرغک امکان دارد سنگ زنی قطعات کوتاه به علت فقدان تکیه گاه روی تیغه دشوار باشد در سنگ زنی طولی فقط بیشترین قطر‌ها را می‌توان سنگ زنی کرد.

اشکالی که سنگ زنی فرم دقیق نیاز دارند باید طرح ساده داشته باشند، تا از تیز کردن متوالی سنگ جلوگیری شود.

از سوراخ های گود و کوچک و سوراخ های کور که نیاز به سنگ‌ زنی داخلی دارند بایست پرهیز شود یا اینکه جای بازی برای سنگ در نظر گرفته شود.

عوامل موثر در قیمت دستگاه سنگ‌زنی cnc

 معمولاً در هنگام  قیمت‌ گذاری و تعیین ارزش یک دستگاه پیشرفته نظیر دستگاه سنگ زنی سی ان سی، موارد بی شماری  دخیل هستند. که در این میان می‌توان به موارد مهم زیر اشاره کرد. که در هنگام خرید دستگاه cnc سنگ زنی باید به دقت مورد توجه قرار گیرند.

 • نوع دستگاه cnc سنگ‌ زنی
 • بزرگترین ابعاد قطعه کار دستگاه
 • حیطه کاری دستگاه
 • تعداد محورها
 • ابعاد خود دستگاه
 • شرکت و کشور سازنده
 • گونه کنترلر دستگاه
 • قدرت، گشتاور و سرعت چرخش اسپیندل‌، میز کار، سرو موتورها
 • حداکثر وزن قطعه کار
 • کیفیت ساخت

 هزینه خرید دستگاه سنگ زنی و رفع افت ریل و نصب تورسیت

این دستگاه کارآمد با کیفیت بسیار عالی دارای قیمت مناسبی نیز می باشد شما می توانید جهت خرید دستگاه سنگ زنی با مشاوران ما در این زمینه در ارتباط باشید.

در پایان جا دارد اشاره ‌ای به اقسام دستگاه cnc سنگ زنی موجود در بازار داخل داشته باشیم. با توجه به وجود صنایع گوناگون در کشور و نیاز به انواع تجهیزات صنعتی، به مرور زمان نمونه‌ های بسیار از دستگاه سنگ زنی cnc از خارج از کشور وارد شده است، و در گذر زمان نیز شرکت‌ های بزرگ داخلی شروع به تولید نمونه‌ های شبیه کرده‌ اند.

از این رو در در حال حاضر در بازار، نمونه‌ های گوناگون داخلی و خارجی، به صورت تازه و کارکرده متناسب با نیاز مشتریان وجود دارد. جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید،  تیم فنی سی ان سی کالا راهنمایی‌ های لازم هنگام خرید و استفاده از این سروو موتور را به شما ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

هزینه خرید دستگاه سنگ زنیجهت رفع افت ریل ونصب تورسیت؟

عوامل موثر در قیمت دستگاه سنگ‌زنی cnc؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *